Zgodnie z ustawą o pomocy spolecznej z dnia 12.03.2004 r. (Dz. U. z dnia 7 lutego 2013r poz. 182) prawo do umieszczenia w domu pomocy spolecznej przysluguje osobie wymagajacej calodobowej opieki z powodu wieku, choroby, niepelnosprawnosci nie mogacej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie uslug opiekunczych (art. 54, ust. 1).
Osoba zainteresowana przyjęciem do Domu Pomocy Spolecznej w Matczynie lub jej opiekun prawny powinna zgłosić się do wlasciwego ze wzgledu na miejsce zamieszkania osrodka pomocy spolecznej w celu zlozenia podanie osoby zainteresowanej lub opiekunów prawnych o umieszczenie w Domu Pomocy Spolecznej .
Po zlozeniu w/w dokumentacji osrodek pomocy spolecznej rozpoczyna procedurę umieszczenia osoby w Domu Pomocy Spolecznej w Matczynie. Pracownik socjalny z osrodka pomocy spolecznej przeprowadza wywiad środowiskowy u osoby zainteresowanej, a nastepnie, na jego podstawie, kierownik ośrodka pomocy spolecznej z upowaznienia Burmistrza lub Wójta i po uzyskaniu zgody z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lublinie, wydaje decyzje kierujacą do Domu Pomocy Spolecznej w Matczynie.
- Orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnośprawności;
- Decyzja o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzja ustalająca opłatę za pobyt – wydane przez organ gminy właściwy dla osoby kierowanej;
- Decyzja o umieszczeniu w domu pomocy społecznej wydana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lublinie;
- Odpis skrócony aktu urodzenia;
- Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (dotyczy dzieci w wieku szkolnym);
- Legitymacja lub dowód osobisty
- Opinia psychologa/pedagoga, dokumentacja socjalna (decyzja o nadaniu NIP, decyzja o przyznaniu renty), dokumentacja medyczna;
- Fotografie do dokumentów – 3 sztuki.
Przyjecie do Domu Pomocy Spolecznej w Matczynie następuje po skompletowaniu ww. dokumentów oraz uzgodnieniu z Dyrekcją Domu Pomocy Społecznej w Matczynie terminu przyjęcia osoby zainteresowanej.
Decyzje o skierowaniu do domu pomocy społecznej wydaje ośrodek pomocy społecznej własciwy ze względu na miejsce zamieszkania danej osoby w dniu jej kierowania do domu pomocy społecznej (art. 59 ust. 1).
Do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej obowiązani są w kolejności:
- mieszkaniec domu, nie więcej jednak niz 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tych dochodów,
- małżonek, zstępni przed wstępnymi:
- w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarujacej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium,
- w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobe w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
- gmina, z której osoba zostala skierowana do domu pomocy spolecznej – w wysokosci róznicy miedzy sredni kosztem utrzymania w domu pomocy spolecznej, a oplatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt. 1 i 2.